Marvin Gaye – What’s Going On (1971)

Album What’s Going On od Marvina Gaye, vydaný v roku 1971, predstavuje revolučný moment v histórii populárnej hudby. Tento album je nielen vrcholom Gayovej kariéry, ale aj jedným z najdôležitejších hudobných diel 20. storočia. Gaye, ktorý bol dovtedy známy hlavne ako spevák hitov vydavateľstva Motown, s týmto albumom prekročil hranice komerčného soul a R&B a vstúpil do arény sociálneho a politického komentára.

— img —

What’s Going On je konceptuálny album, ktorý skúma rôzne problémy amerického spoločenského a politického života na začiatku 70. rokov – od vojny vo Vietname, cez environmentálne otázky, po rasovú nespravodlivosť. Titulná skladba „What’s Going On“ je srdcervúcim volaním po empatii a pochopení v čase, keď sa zdá, že svet sa rozpadá. Tento hit okamžite zarezonoval u poslucháčov a kritikov, stáva sa hymnou pre pokoj a solidaritu.

Celý album je prepojený sériou fluidných prechodov, ktoré tvoria súvislý naratív. Marvin Gaye využíva sofistikované aranžmá, vrstvené vokály a inovatívne produkčné techniky, čím vytvára bohatý, atmosférický zvuk, ktorý je plný emocionálnej hĺbky. Skladby ako „Mercy Mercy Me (The Ecology)“ a „Inner City Blues (Make Me Wanna Holler)“ kombinujú hlboké texty s nádhernou melódiou, a tak pripomínajú poslucháčom, že hudba môže byť nielen zábavná, ale aj mocný nástroj pre sociálnu zmenu.

What’s Going On je výnimočný svojou schopnosťou oslovovať osobné aj kolektívne, intimné i univerzálne. Marvin Gaye tu prekračuje očakávania svojho vydavateľa i svojich fanúšikov, čím nedefinuje len svoju kariéru, ale aj smer, ktorým sa môže uberať soul hudba. Album ostáva aktuálny aj desaťročia po svojom vydaní a stále inšpiruje nové generácie hudobníkov a aktivistov.

Pridaj komentár